Opis
Konopljika slovi kao čudotvorna biljka koja se uspješno bori protiv mnogih “ženskih tegoba”, a njezina uporaba datira unazad tisućama godina.
Konopljika sadrži iridoidne glikozide, flavonoide te eterična ulja, a na organizam djeluje poput hormona, potiče hipofizu, najznačajniju endokrinu žlijezdu da proizvodi više luteinizirajućeg hormona te lagano otpušta folikulostimulirajući hormon i smanjuje razinu prolaktina.
Brojna istraživanja su pokazala kako konopljika pozitivno djeluje na uspostavljanje hormonalne ravnoteže, regulaciju funkcioniranja jajnika i menstrualnog ciklusa, potiče ovulaciju i plodnost, a ima i umirujuće djelovanje te ublažava simptome panike i poboljšava koncentraciju.
Žene koje pate od kroničnog PMS-a imaju smanjenu proizvodnju progesterona što uzrokuje nepravilan omjer estrogena i progesterona u organizmu.
Konopljika pomaže kod uspostavljanja hormonske ravnoteže te tako ublažuje simptome PMS-a kao što su napuhnutost, razdražljivost, depresija i osjetljivost i bol u dojkama. Konopljika se također preporučuje i kod liječenja akni povezanih s menstruacijom.
Brojna istraživanja su pokazala kako konopljika u 95 % slučajeva dovodi do barem minimalnog poboljšanja kod žena, a u većini slučajeva simptomi se potpuno povlače.
Konopljika je također veoma značajna kod amenoreje (privremeni ili potpuni izostanak menstrualnog krvarenja).
Ako u organizmu ima previše prolaktina remeti se ravnoteža ostalih hormona, osobito progesterona te se prekida normalna aktivnost hipofize i jajnika pa ne dolazi do ovulacije, što može biti posebno štetno za žene koje žele ostati u drugom stanju.
Povišena razina prolaktina i snižena koncentracija progesterona jedni su od najvećih uzročnika menstrualnih tegoba i neplodnosti. Konopljika se upotrebljava za liječenje sljedećih tegoba:
- Predmenstrualni sindrom
- Polimenoreja (skraćen menstruacijski ciklus)
- Oligomenoreja (produžen menstruacijski ciklus)
- Teške i bolne menstruacije
- Endometrioza
- Mastalgija (bol u dojkama)
- Sindrom policističnih jajnika
- Fibrocistične promjene u dojkama
- Neplodnost
- Akne
- Hormonalni disbalans
Studija provedena u Njemačkoj je dokazala kako su se simptomi PMS-a povukli kod 90% žena koje su koristile kapi konopljike. Konopljiku primjerice u Njemačkoj, propisuju i ginekolozi kojima je ona gotovo prvi izbor kada je u pitanju hormonalni disbalans.
Valunzi u menopauzi
Valunzi, odnosno valovi vrućine, simptom su menopauze koji u velikoj mjeri mogu utjecati na kvalitetu života žene. Iznenadni valovi vrućine često su veoma neugodni, a mogu ozbiljno štetiti i kvaliteti sna.
Valunzi su također posljedica hormonskih promjena koje kontrolira hipofiza. Konopljika, kao što smo prethodno spomenuli, kontrolira te uspostavlja ravnotežu hormona, što može biti veoma značajno ženama koje pate od valova vrućine tijekom menopauze.